• 99/07/03

درمان سرطان "مالتیپل میلوما" با Nk cell

درمان سرطان "مالتیپل میلوما" با Nk cell

طی مطالعاتی که بر روی درمان سرطان ملیوما انجام شده است، پژوهشگران به یافته های درمانی جدیدی دست پیدا کرده اند. پژوهشگران  علاقمند به تحت کنترل درآوردن سیستم ایمنی در حمله به سلول های سرطانی میلوما هستند. یکی از یافته های این محققان استفاده از سلول های NK در درمان سرطان میلوما می باشد.
سلول های NK نوعی از سلول های خونی اند که نقش بسیار مهمی در دفاع بدن در برابر سلول های عفونی  و سلول های سرطانی  داشته و در تنظیم پاسخ های ایمنی نیز دخیل اند. فاکتورهایی بر روی سطح سلول های NK و نیز سلول های هدف وجود دارند که به سیگنال دهی سلول های NK کمک کرده و به آن ها توانایی تشخیص سلول های آنرمال و نیز سلول های خارجی را می دهد و در نتیجه برنامه ریزی برای از بین بردن آن ها انجام میشود. به دلیلتوانمندی سلول های NK در تشخیص سلول های سرطانی، علاقمندی زیادی برای بهره وری از این سلول ها در درمان های ضدسرطانی وجود دارد.
دو روش اصلی برای استفاده از سلول های NK  در درمان سرطان وجود دارد. در روش اول از سلول های NK خود بیمار و در روش دیگر از منبع اهدایی سلول های NK استفاده می شود. یکی از مشکلات استفاده از سلول های NK خود بیمار این است که، سلول های NK در بیمار سرطانی فاقد عملکرد طبیعی بوده و نیز سلول های سرطانی در عملکرد آن ها اختلال ایجاد می کنند. علاوه بر این، شیمی درمانی در این بیماران منجر به دشوار شدن شرایط برای استخراج تعدادی کافی از سلول های NK سالم میگردد. بنابراین، روش جایگزین استفاده از سلول های NK اهدایی است که مورد مطالعه قرار میگیرد.
سلول های NK اهدایی که تا کنون در درمان های کلینیکی مورد مطالعه قرار گرفته اند، از اهدا کنندگان سالم دریافت شده و یا از سلول های خون بند ناف استخراج و در آزمایشگاه رشد داده شده اند. البته که رویکرد قبلی از این لحاظ نیز دارای مزیت است که بیمار نباید زمانی را صرف انتظار برای اهدا کننده بماند.
جدیدترین مطالعات بالینی که Nebraska Medicine انجام داده است، بر روی سلول های NK مشتق از خون بند ناف برای درمان سرطان "مالتیپل میلوما" بوده است. استراتژی مورد بررسی در این امر اضافه کردن NK-cell درمانی به پیوند استاندارد سلول های بنیادی مغز استخوان در بسیاری از بیماران میلوما می باشد.
پیوند استاندارد مغز استخوان (پیوند سلول های اتولوگ سلول های بنیادی) شامل مجموعه ای سلول های بنیادی بیمار به دنبال دوز بالایی از شیمی درمانی و نیز تزریق سلول های بنیادی می باشد. 
برای بیمارانی که تحت درمان با سلول های  NK قرار میگیرند، تزریق سلول های NK پس از تزریق سلول های بنیادی خودشان انجام می شود. هدف از این مطالعه، مشخص کردن زمان مطلوب تزریق سلول های NK و ارتباط آن با تزریق سلول های بنیادی و نیز بی خطر بودن استفاده از سلول های NK  می باشد.
امید این است که تزریق سلول های بنیادی که به دنبال دوز بالایی از شیمی درمانی  و در زمانی انجام میگیرد که مغز استخوان و نیز سیستم ایمنی بازیابی شده است، منجر به مطلوب شدن توانمندی سلول های NK  و هدف گیری و کشتن سلول های سرطانی شده بشود.

منبع :

https://www.nebraskamed.com/cancer/multiple-myeloma/natural-killer-nk-cell-therapy-for-multiple-myeloma-patients
 

کلمات کلیدی
سارا میرعمادی
تهیه کننده:

سارا میرعمادی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *