اخبار > چالش کنترل فناوری CRISPR با کمک بازی آنلاین Eterna
 


  چاپ        ارسال به دوست

چالش کنترل فناوری CRISPR با کمک بازی آنلاین Eterna

آخرین نسخه بازی "Eterna" که توسط محققان دانشگاه استنفورد طراحی شده است، از 100 هزار بازیکن خواسته تا به طراحی یک مولکول برای کنترل فناوری ویرایش ژن " CRISPR " کمک کنند.

چند سال پیش، یک تیم از محققان دانشگاه استنفورد یک بازی ویدیویی به نام "Eterna" را راه اندازی کردند. این بازی برای مهار و تحت کنترل در آوردن قدرت مغز بازیکنان طراحی شده و آن ها را به منظور طراحی توالی های شیمیایی جدید "RNA" به چالش می‌کشد.

نسخه جدید این بازی به تازگی عرضه شده است و بازیکنان این بار برای ایجاد یک مولکول جدید "RNA" که اساسا می‌تواند به عنوان کلید روشن/خاموش برای فرآیند ویرایش ژن "CRISPR / Cas9" عمل کند، به چالش کشیده می‌شوند.
CRISPR  نوعی سیستم ایمنی تطابق پذیر در باکتری‌ها است که آن ها را قادر به کشف DNA ویروس و سپس نابودیشان می‌کند.

بخشی از سیستم " CRISPR "،پروتئینی به نام  (Cas9) است که قابلیت جستجو، برش زدن DNA ویروس را به روشی خاص دارد. فناوری " CRISPR " به دانشمندان اجازه می‌دهد تغییراتی در DNA سلول‌ها ایجاد کنند.

RNA همراه با DNA و پروتئین‌ها، سه مولکول درشت اصلی می‌باشند که برای همه گونه‌های شناخته شده زیستی، ضروری هستند.

چیدمان نوکلئوتیدهای یک ژن در DNA در فرایند رونویسی، به RNA پیام‌رسان داده می‌شود، RNA پیام‌رسان به ریبوزوم می‌رود و در آنجا در فرایند رمزخوانی به پیدایش فراورده‌های ژنی می‌انجامد.

برخی ویروس‌ها، از RNA بجای DNA به عنوان ماده ژنتیکی‌شان استفاده می‌کنند.

هنگامی که "Eterna" برای اولین بار در سال 2011 راه اندازی شد، آزمایش کوچکی بود. محققان امیدوار بودند که مردم را با یک روش سرگرم کننده آموزش دهند و زمانی که بازی به اندازه کافی بازیکن جذب کند، نتایج آن از نظر بالینی مورد بررسی قرار خواهد داد.

همانطور که بازیکنان مهارت‌های ساخت مولکولی "RNA" خود را بهبود می‌بخشند، بازی پیچیده‌تر می‌شود. 100 هزار بازیکن در اوج این بازی مشارکت داشتند و در اوایل سال 2016 مقاله‌ای که توسط بازیکنان تهیه شده بود، در مجله "Molecular Biology" منتشر شد.

این مقاله مجموعه‌ای از قوانینی که توسط بازیکنان بازی ایجاد شده و مشکلات ساختن ساختارهای مولکولی مناسب "RNA" را تعیین و تشریح می‌کند.

بازیکنان "Eterna" در اوایل سال 2016 برای طراحی یک مولکول جدید برای کمک به ایجاد یک آزمایش ساده و دقیق خون برای بیماری سل، به کار گرفته شدند.

حالا محققان توجه خود را روی "CRISPR" معطوف کرده‌ و امیدوارند این دسته از بازیکنان بتوانند الهام بخش یک ساختار مولکولی جدید که به تمرکز روی فناوری ویرایش ژن کمک می‌کند، باشند.

"هاوارد چانگ" استاد دانشگاه استنفورد میگوید: ایده‌های بزرگ می‌توانند از هر کجا بیایند.  بسیاری از افراد استعدادهای پنهانی دارند که حتی خودشان هم نمی‌دانند. این کار ممکن است کشف استعداد آنها باشد. شاید کسی وجود داشته باشد که در عین این که یک نگهبان امنیتی است، به طور بالقوه یک شیمی‌دان نیز باشد که در طراحی "RNA" فوق العاده است و حتی خودش نمی‌داند.

چالش جدید "Eterna" از بازیکنان خواست تا یک مولکول "RNA" منحصر به فرد را طراحی کنند که بتواند چندین کار را انجام دهد و از طریق آنزیم مرتبط با "CRISPR" شناخته می‌شود تا آن را به یک ژن هدفمند هدایت کند.

محققان معتقدند که این چالش جدید ممکن است کمی ساده‌تر از سایر چالش‌های ریاضی این بازی باشد، اما آنها به دنبال هزاران راه حل متفاوت هستند که می‌توانند در نتایج آزمایشگاهی به کار گرفته شوند.

یکی از محققان می‌گوید: این بازی مثل حل کردن یک معما و چیدن یک پازل هیجان انگیز و لذت بخش است و بازیکنان از اقشار و سنین مختلف به راحتی می‌توانند با آن ارتباط برقرار کنند.

منابع:

1 - Stanford Medicine

2 - eterna - Invent Medicine


٠٧:٣١ - دوشنبه ٢٠ شهريور ١٣٩٦    /    عدد : ٧٠٧٠٧    /    تعداد نمایش : ٤٧خروج
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 15308
 بازدید امروز : 32
 کل بازدید : 32371
 بازدیدکنندگان آنلاين : 6
 زمان بازدید : 0.39